Realizacja nowej wystawy stałej w Izbie Pamięci Kolejarskiej

Ocena 0/5

NIM-logo

Drodzy mieszkańcy i fani kolejnictwa.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Miłkowicach (GOKiS Miłkowice) pozyskał dofinansowanie w wysokości 304 419 zł na realizację nowej wystawy stałej w Izbie Pamięci Kolejarskiej.

Koncepcja wystawy zakłada stworzenie nowoczesnej ekspozycji prezentującej ponad 140-letnią historię kolei w Miłkowicach – od jej początków w 1845 r. po współczesność. Wystawa pokaże, jak rozwój kolei wpłynął na przekształcenie Miłkowic w jedną z największych miejscowości kolejarskich w Polsce oraz ukształtował życie lokalnej społeczności.

Ekspozycja zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza przedstawi rozwój kolei i infrastruktury do 1945 r., druga będzie poświęcona okresowi powojennemu, codziennemu życiu mieszkańców związanych z koleją, działalności społecznej oraz przemianom po 1989 r. Uzupełnieniem narracji będzie oś czasu prezentująca najważniejsze wydarzenia z historii kolejnictwa.

Wystawa oparta będzie na ok. 200 eksponatach, m.in. umundurowaniu, dokumentach, fotografiach, narzędziach pracy i pamiątkach życia społecznego. Ekspozycję wzbogacą multimedia, nagrania świadków historii, ekran dotykowy z archiwaliami, makieta stacji, repliki urządzeń kolejowych oraz nowoczesna aranżacja przestrzeni.
Wystawa będzie pełnić funkcje edukacyjne i społeczne, służąc jako miejsce lekcji historii lokalnej, warsztatów i spotkań. Dzięki materiałom w dwóch językach oraz elementom edukacyjnym będzie atrakcyjna dla mieszkańców, grup szkolnych i turystów.

„Dofinansowano ze środków programu Izby Pamięci – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2026, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”

tablica​_budżet​_państwa​_60​x40 

powrót do kategorii
Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności